Eray Yılmaz

Eray YILMAZ, 1981 yılında dünyaya geldi.

Medyaya olan ilgisi nedeniyle çok küçük yaşlarda iletişim alanında eğitim almaya karar verdi. Anadolu İletişim Lisesi tercihi ile başlayan bu macera daha sonra sırasıyla İstanbul Üniversitesi Radyo Tv Yayımcılığı ön lisans, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik lisans ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Sinema Tv yüksek lisans programlarının bitirilmesiyle şimdilik sonlandı.

Kariyeri doksanlı yılların sonunda yerel gazetecilik çalışmalarıyla başladı. 2000’li yılların başlarında  stajyer olarak girdiği TRT İstanbul Televizyonu’nda belgesel, eğitim-kültür, müzik-eğlence, çocuk-gençlik konulu bir çok programda yapım yardımcısı, yönetmen yardımcısı, yönetmen, metin yazarı ve danışman olarak uzun süre çalıştı. Gece Kahvesi, Sigortalı Yaşam, Pazar Söyleşileri, Gezginin Not Defteri, On Numara Show, Yarının Dinamikleri, Suçlular Aramızda, Kasaba, Afacanlar, Rumeli Hisarı Konserleri çalıştığı yapımların bazılarıdır. Bu yıllarda yüzlerce bölümlük canlı yayın tecrübesi edindi. Tecrübeli bir çok yapımcı ve yönetmenle çalışma fırsatı buldu.

Ankara merkezli Naturel Reklam Ajansı bünyesinde süreli bir dergide editörlük, ayrıca reklam kampanyalarında yazarlık yaptı. Bir süre Kanal Türk Ankara Bürosu Haber Merkezi’nde çalıştı. Kanal Türk’te Politika Durağı, Televizyon Gazetesi, Konuş Bakalım ve Ceviz Kabuğu programlarının canlı yayınlarında görev aldı.

Daha sonra uzun yıllar bir kamu kurumunun Basın Bürosu’nda görev aldı. Burada binlerce konuşma metni, basın bülteni, basın açıklaması hazırladı; kurumsal web sitesi editörlüğü yaptı ve medya ilişkilerini yürüttü. Bir kamu projesi olan istanbulajansi.com’da video içerik yönetmeni; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Medya A.Ş.’de program sorumlusu olarak çalıştı.

2010 yılından itibaren çalışmalarına aile işletmesi olarak kurdukları prodüksiyon şirketinde devam etmektedir. Bu süreçte yüzün üzerinde tanıtım, reklam filmi üretti. Çocuklar için trafik eğitimi konseptiyle üç boyutlu animasyon projesi olan Trafiko çizgi filmini hazırladı. TRT Çocuk Kanalı’nda dış yapım olarak yayınlanan Türkiye’nin ilk ve tek deney programı Nasıl Acaba’nın metin yazarlığını yaptı. Bunun Adı Bilim ve Çizgi Bilim programlarıyla bilim serisi uzun süre devam etti.

Halen farklı mecralardaki projeleriyle ilgileniyor.